جوملا در حال بارگذاری

دریاهای رویایی که اعماقشان از روی آب پیداست

۱) اقیانوسها سطح وسیعی دارند.

۲) ارتباط اقیانوسها با هم بسیار گسترده و نامحدود است که این ارتباط هم سطحی و هم عمقی است (با توجه به این نکته اقیانوس منجمد شمالی را نمی‌توان یک اقیانوس به حساب آورد زیرا فاقد ارتباط نامحدود است).

۳) سواحل و حاشیه‌ها (کناره های) اقیانوسها از توده‌های خشکی دور از هم تشکیل شده است و همواره به قاره‌های مختلف تعلق دارند (مثلا اقیانوس اطلس به قاره آفریقا، آمریکا و اروپا اتصال دارد که از هم بسیار مسافت دارند) پس در واقع قاره ها، اقیانوسها را احاطه کرده‌اند. بعبارت بسیار ساده‌تر اقیانوسها محدود به چند قاره می‌باشند.

۴) اقیانوسها داری عمق متوسط زیاد (۴ تا ۵ هزار متر) در مقایسه با دریاها هستند (اقیانوس منجمد جنوبی چون عمق متوسطی در حد دریاها دارد جزء اقیانوس بحساب نمی‌آید).

این ۴ ویژگی را هر سیستمی که دارا باشد اقیانوس است و آنهایی که این ویژگیها را ندارند یا خلیج هستند یا دریا می‌باشند.

توجه: در برخی منابع اقیانوس منجمد جنوبی را بعلت خشک بودن آن (چون دائم از برف و یخ پوشیده شده است) و برخی دیگر بعلت اینکه آن ادامه اقیانوسهایی مانند هند، آرام و اطلس است جزء اقیانوس بحساب نمی‌آورند.

نکته: خود اقیانوسها بر اساس موارد زیر از همدیگر مورد تفکیک قرار میگیرند:

۱) شکل کناره قاره‌ها یا جزیره‌ها

۲) علائم بستر اقیانوسها (دشتها، آتشفشانها و کوهها)

۳) درجه استقلال جریانهای دریایی و سیستم‌های جزر و مدی

۴) درجه استقلال جریانهای جوی

۵) انتشار عمودی و افقی درجه حرارت و شوری

نکته: از عوامل و اندیکاتورهای بیولوژیک مانند ماهیها، پلانکتونها و بنتوزها. … در تفکیک اقیانوسها استفاده نمی‌شود زیرا در عمقهای یکسان ( در عمقهای بیش از ۲۰۰۰ متر در عرضهای جغرافیایی مختلف) بدلیل یکسان شدن اثرات شوری و حرارت، ترکیب گونه‌ای نیز یکسان می‌شود پس نمی‌توان تفاوتی قائل شد و از تفاوتها به‌یک طبقه بندی رسید.

نکته: در نیمکره شمالی بیشترین پراکنش آب در عرضهای جغرافیایی ۸۰ تا ۹۰ درجه و کمترین پراکنش در عرضهای جغرافیایی ۶۵ درجه قرار میگیرد و در نیمکره جنوبی بیشترین پراکنش آب در عرضهای جغرافیایی ۵۰ تا ۶۰ درجه و کمترین پراکنش آب در عرضهای جغرافیایی ۶۰ تا ۸۰ درجه قرار دارد.

نکته: بیشتر آبهای کره زمین در نیمکره جنوبی پراکنش دارد و روی همین اصل میانگین تغییر دمای اقیانوسها در نیمکره جنوبی کمتر از نیمکره شمالی میباشد.

نکته: دمای آب در قسمتهای عمقی اقیانوس آرام کمتر از عمقهای مشابه در اقیانوس اطلس است زیرا آبهای عمیق اقیانوس آرام کم تحرک تر است.

حسین عابدزاده

یک دیدگاه برای “دریاهای رویایی که اعماقشان از روی آب پیداست”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *